Çevre Şehircilik İzmir il Müdürlüğü İmar barışı başvurularıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada İmar Barışı’nın başvurularının bakanlık tarafından usul ve esasların belirlenmesiyle başlayacağı ifade edildi.

Türkiye genelinde 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı kanunu geçtiğimiz cumartesi günü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İmar Barışı kanunu ile imara aykırı yapılara yapı kayıt belgesi verilecek. 

İmar Barışı başvuruları Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla yapılacak. Milyonlarca insan imar affı başvuru tarihini beklerken Çevre Şehircilik İzmir il müdürlüğü resmi internet sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yaparak bu kanunla ilgili usul ve esaslar belirlendikten sonra başvuruların alınacağını söyledi.

İşte İl Müdürlüğünün Açıklaması;

İmar barışı, 18.05.2018 gün ve 30425 sayılı resmi gazetede, 3194 sayılı imar kanununa geçici 16.madde eklenerek yayınlanmıştır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar henüz belirlenmemiştir. bakanlığımızca, bu yönde çalışmalar yapılmaktatır.

İmar barışının uygulamasına yönelik “usul ve esasların” belirlenmesine müteakip başvurular alınacak olup , gelişmeler hakkında web sitemizden bilgilendirme yapılacaktır.

Bilgi edinilmesini rica ederiz.