Bornova Meslek Grupları Fikir Atölyesi’nin ilki yapıldı . Başkan İduğ: Son depremler

kentsel dönüşümün şart olduğunu gösterdi İduğ: Akıllı şehirler için önce altyapıyı oluşturmamız gerekiyor.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bornova Meslek Grupları Fikir Atölyesi Çalışmaları” başlığıyla gerçekleştireceği toplantıların ilkinde inşaat sektörünün temsilcileri ile buluştu. Bornova’nın özellikle son 10 yılda yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen ilçe olduğunu vurgulayan İduğ, son yaşanan depremlere de dikkat çekerek kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Bornova Belediye Başkanı İduğ,  Bornova Belediyesi Meclis Üyesi Cihan Dağlıer, Bornova Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurhan Pişkin, İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ziya Dağlıer ve Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ın konuşmacı olduğu atölye çalışmasında müteahhitlerle biraraya geldi.

ÖNCE ALT, SONRA ÜST YAPI

Bornova’daki girişimcilerin önündeki zorlukları kaldırmak istediklerini söyleyen Başkan Mustafa İduğ, “Kentimize değer katacak yatırımları teşvik eden çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunun için önce alt yapı çalışmalarını, yolları, park ve yeşil alanları oluşturmalıyız. Akıllı şehirler ancak böyle yaratılabilir. Bunun içinde ilgili doğalgazdan elektiriğe, su dağıtımından iletişim ağına ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Son 10 yılda Bornova’nın yapılaşma açısından tercih edilen bir yer haline geldiğini belirten İduğ, son dönemde yaşanan depremleri hatırlatarak “Elazığ’da, komşu kentimiz Manisa’da meydana gelen depremler kentsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu anlayışla sizlerin de deprem bölgesinde olduğumuzu gözardı etmeden tüm kriterlere uygun, dayanıklı binalar inşa etmeniz, mevcut yapıları da güçlendirmeniz gerekiyor” dedi.

BORNOVA’NIN OTEL İHTİYACI

Bornova’nın içerisinde iyi bir kongre merkezi ve restoranı bulunan bir otele ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Başkan Mustafa İduğ, “Bunun sizler için kolay ama gözden kaçırılmış bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, Böylesi bir yatırım yapmak isterseniz Bornova Belediyesi olarak destek vermeye hazırız” diye konuştu.

BAŞKAN İDUĞ’A TEŞEKKÜR

İzmir Müteahhitler Federasyonu Başkanı Ziya Dağlıer ile Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak sektör temsilcilerinin biraraya getirmesinin önemli olduğunu belirterek Başkan İduğ’a teşekkür etti. Sancak, inşaat sektörünün yan sektörleri ile birlikte Türkiye’nin yüzde 30’una iş imkanı sunduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’nin gözbebeği olan inşaat sektörü 3-4 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Bu anlamda Başkan İduğ’un bizlere bakışı ve bir araya getirmesi çok değerli” dedi.