Çevre Şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki imar barışından elde edilecek parayı kentsel dönüşümde kullanılmak üzere faizsiz olarak belediyelere kredi olarak verileceği söyledi.

Bakan Özhaseki, günlerdir konuşulan imar barışıyla ilgili açıklamalar yaptı. Özhaseki, imar barışından gelen kaynak ile belediyelere sıfır faizli kredi kullandırılacağı ve bu kaynağın depreme hazırlıkta kullanılacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şunları söyledi:

“Birçok yerde belediyeler kaçak yapılaşmaya göz yumdular ve Türkiye’nin yüzde 60’a yakın bir bölümü kaçak yapı haline geldi. Elektrik ve su bağlanması problem, onun ekonomik olarak bir değere dönüşmesi problem. Baştan sonra problemler yumağı şeklinde devam ederken bu işi artık kesip atmak şeklinde bir karar alarak imar barışını getirdik. Yasa dün akşam çıktı. Cumhurbaşkanımız onayladıktan sonra Türkiye’de yaşayan vatandaşların yüzde 60’ı artık devletle ihtilaflı olmaktan kurtulacak, mahkemelik olmaktan kurtulacak. Belediye başkanlarımız rahatlayacak, birde ayrıca bu iş bir ekonomik değere dönüşecek, oradan aldığımız parayı da kentsel dönüşümde kullanacağız. Şimdi ciddi bir para gelecek. Bu kaynak Türkiye’nin depreme hazırlandığında kullanılacak. Biz deprem ülkesiyiz, sıkıntılıyız. Topraklarımızın yüzde 66’sı birinci ve ikinci derece deprem bölgesinden oluşuyor. Nüfusumuzun yüzde 71’i de yani 60 milyon insanımızda her an deprem olabilecek yerlerde oturabiliyorlar. O zaman bizim hazırlık yapmamız gerekmiyor mu? Evlerimizi daha sağlam bir şekle getirmemiz gerekmiyor mu? İşte bunun için o toplanan bütçeyi de belediyelerimize yüzde 0 faizli kredi olarak kullandıracağız. Bunların neticesinde Türkiye’de büyük bir dönüşüm başlayacak. Bu dönüşümlerden ekonomi istifade edecek. İstihdam artacak ve yepyeni şehirlere kavuşmuş olacağız. Bu yasanın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın.” Kaynak: İmar Barışı’ndan Elde Edilen Para Belediyelere Verilecek