İmar Barışı başvuruları ile ilgili ayrıntılar netleşti. Son başvurunun 30 ekim, son para yatırıma günü ise 31 aralık 2018. Vatandaşlar E-Devlet üzerinden ücretsiz kayıt formu doldurarak başvurabilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan ve 13 milyon konutun imar ile ruhsat sorununu çözecek imar barışında gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çevrildi. Bakanlık usul ve esaslar için yönetmelik hazırlıyor. Yönetmeliğin 24 Haziran seçimlerinin öncesine yetişmesi hedefleniyor. Yönetmelikte ise ilk adım “kayıt formu” oldu. İmar barışından faydalanmak isteyen vatandaş bu formu dolduracak ve böylece ilk adımı atmış olacak.

Vatandaş “Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu” aracılığı ile başvuru yapacak. Başvurular hem e-devlet üzerinden kabul edilecek, hem de Bakanlık tarafından açıklanacak lisanslı kuruluşlar tarafından kabul edilecek.

E-devlette ücretsiz

Başvurular e-devlet üzerinden yapıldığında ücretsiz olacak ancak yetkili kuruluşa gidildiğinde cüzi bir miktar talep edilecek.

Yapının özellikleri yazılacak

Formda kimlik bilgileri istenecek. Ayrıca Yapı Kayıt Belgesi alınacak yapının bilgilerinin de girilmesi için bölümler olacak. Vatandaş yapının konut mu ticari yapı mı olduğunu belirtecek. Arsanın ne kadar büyük olduğu ve arsanın emlak vergisi rayiç değerleri beyan edilecek. Bu bilgi de Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan öğrenilebilecek.

Bedel nasıl belirlenecek

Emlak Vergisi Kanunu’na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca belirlenen yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 oranında bedel alınacak.

Kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından genel bütçeye kaydedilerek kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak.

Kademeli ödeme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, barış için yapılacak ödemeyi şöyle anlattı:

1- Üzerinde çalıştığımız taslağa göre emlak vergi değeri ve bakanlığın belirlediği bedel toplanıp onun yüzde 3’ü alınacak.

2- Bir iki katlı yığma bir yapı varsa biz bunun metrekaresini 600 lira kabul ediyoruz. 100 metrekareden bakınca 60 bin lira. Diyelim ki emlak vergi değeri de 10 bin, toplamda 70 bin etti. Bunun yüzde 3’üne denk gelen 2100 lira ödenerek yapı kayıtlı hale gelecek.

3- Vatandaş müracaatı yapacak, konuttaki balon ödeme gibi parasını biriktirip 31 Aralık’a kadar tek seferde ödeyecek. Başvuru yaptığı an ödemek zorunda değil.

4- Fiyatlamada 7 kata kadar olan yapıda metrekare bedelini 1000 lira, 8 kat ve üzerindeki evler için de 1600 lira kabul ediyoruz.

5- Eğer karşımızda bir alışveriş merkezi ve otel varsa o zaman metrekaresi 2 bin liradan hesaplanacak. Buna emlak vergi değeri de eklendikten sonra konut için yüzde 3, ticari birim için yüzde 5 alınacak.

Son gün 30 Ekim

Vatandaş 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Yapı sahipleri kayıt bedellerini 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyebilecek. Ödeme yapıldığında idare inceleme yapacak. Onay verildikten sonra mülkü yasal hale getiren Yapı Kayıt Belgesi vatandaşın adresine gönderilecek. İsteyen vatandaş e-maille de belgesini alabilecek.