2012 yılında özelleştirilen 101 hektarlık alanın riskli alan olan imar planının değiştirilmesi ve Megapol İnşaat’ın bölgede 29 katlı otel ve 195 mağazalık AVM projesine onay verilmesini bölge halkı protesto etti.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, 2012 yılında Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edildikten sonra dönüşüm çalışmalarının yapılacağı belirtilen Uzundere Mahallesi’ndeki 101 hektarlık alanın niteliği daha sonra değişti. Riskli alan olmaktan çıkarılan bölgede plan değişikliğine gidildi. Ardından kamulaştırılan alanda, Magapol İnşaat’ın 29 katlı gökdelen ve AVM projesine onay verildi. Bu duruma siyasi parti temsilcileri ve bölge halkı tepki gösterdi.

Yapılan plan değişikliğine tepki gösteren CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, İyi Parti Karabağlar İlçe Başkanı Hasan Yıldız, Saadet Partisi Karabağlar İlçe Başkanı Adem Aktaş, Karabağlar Kentsel Dönüşüm Hak Arayanlar Derneği Başkanı Halil Ecevit, Uzundere Mahallesi’nde ortak bir açıklama yaptı. CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız, hükümetin sessiz sedasız Karabağlar’daki 101 hektarlık alanı, 100 milyondan fazla para ile acilen kamulaştırdığını ileri sürdü. Ali İhsan Yıldız, “Daha önceki projelerde, AKP’li yandaşlara, hastane ya da benzin istasyonu olarak sağlanmaya çalışılan çıkar ve rant, son projede AVM ve otele dönüştürüldü. Otel, 29 kattan ve 450 odadan oluşacak. İki katlı AVM’de ise 195 dükkan olacak. Toplam kapalı alan yaklaşık 195 bin metrekare” dedi.

Karabağlar halkının yaşam standardının yükselmesine yararı olacağını gördükleri her yaklaşıma olumlu baktıklarını ve bundan sonra da bakmaya devam edeceklerini belirten Yıldız, “Ancak böylesi bir AVM projesi her şeyden önce Karabağlar’daki esnaflarımızı doğrudan doğruya etkileyecek bir konudur. Ancak ne yazık ki konudan en son haberi olanlar da Karabağlar esnafı olmaktadır. Ayrıca, hazırlanan parselasyon planı ile AVM ve otel alanı içinde kalan ve mülkiyeti belediyemize ait olan 9157 metrekarelik parsel, AVM ve otel alanı dışına çıkarılmış, böylece belediye parseli AVM ve otel alanlarına peşkeş çekilmiştir” diye konuştu.

“PLANLARA DAVA AÇILDI”

Şehir Plancıları Odası ile Karabağlar Belediyesi tarafından imar planına ve parselasyon planına dava açıldığını ifade eden Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yönetilen bu sürecin, vatandaşlardan, sivil toplum kuruluşlarından ve onların yerel yönetiminden gizlendiğini iddia etti. Yıldız, “Halen de gizlenmektedir. Ülkemizin yarattığı tüm varlıkları, kaygısız ve hesapsızca sadece ama sadece çıkar ve rant için talan eden hükümet, en sonunda Karabağlar’ın zaten kısıtlı varlıklarını da sorumsuzca yandaşlarına peşkeş çekmekte hiçbir sakınca görmemiştir. Bizler ne Karabağlar’daki, ne İzmir’deki ne de ülkemizin her hangi bir yerindeki talana sessiz kalmayacağız. Sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

5 YILDIR TAPULARIMIZA EL KONULMUŞ DURUMDA

Hak Arayanlar Dernek Başkanı Halil Ecevit ise “ Mülkiyet sorunumuz var. 5 yıldır tapularımıza el konmuş durumda. Şimdi de Karabağlar’a ticari yerler ve AVM’ler yapılmak isteniyor. Hem de nerede? 2 bin yıllık dere yataklarında. Daha önce 4 dava açıldı. Burası heyelan bölgesi.Biz bunları asla kabul etmeyeceğiz ve var gücümüzle mücadele edeceğiz” dedi.   Kaynak: Megapol’ün Karabağlar’daki Otel ve AVM Projesine Tepki