TURİZM kenti İzmir’in Çeşme ve Alaçatı ilçelerinin sivil hava ulaşım ihtiyacını karşılayacak havalimanı için açılan ihalede en yüksek teklifi, yıllık net satışların yüzde 20,20 tutarına tekabül eden kira taahhüdüyle Terminal Yapı ve Ticaret AŞ verdi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen ihale için 25 firmanın dosya satın aldığı açıklanırken, ihaleye biri TAV Holding’in teşekkür mektubu olmak üzere, beş firma katıldı.

Dış zarfları açılan ve değerlendirilen Türkseven Turizm İnşaat ve Ticaret AŞ, İmaj Altyapı Üstyapı Sanayi-İntekar Ortak Girişimi ile Dere Construction Taahhüt AŞ’nin teklifleri, ihale dosyasındaki eksiklikler nedeniyle kabul edilmedi. İhalede geriye kalan tek firma olan Terminal Yapı ve Ticaret AŞ’nin ise yıllık net satışların yüzde 20,20 tutarına tekabül eden kira taahhüdü sunduğu açıklandı. İhale Komisyonu Başkanı Cengiz Kurt, komisyonca onaylanan ihale kararının bakanlıkça onaylandıktan sonra kesinleşeceğini söyledi.

İzmir’in Çeşme ilçesine yapılacak havalimanı, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Hem özel jetleri ağırlayabilecek hem de eğitim uçuşları ve charter seferleri için hizmet verecek. İhale kapsamında pojenin yapım süresi 24 ay, işletme süresi ise 25 yıl olacak. 1 milyon 697 bin metrekare arazi üzerine kurulacak havalimanının terminal alanı 2 bin metrekare olacak.